Karbonatın 6 Faydası

Tarçın ve Tarçının Faydaları
22 Mart 2019
Limon Tuzu Nasıl Üretilir, Nerelerde Kullanılır?
6 Nisan 2019
Hepsini Göster

Karbonat çevre dostu, kolay bulunan gerek çevre gerekse vücudumuzun oldukça yararlı bir tuzdur. Karbonat dediğimiz şey asit ve bazdan oluşan tuzların ortak adıdır. İçerisinde sodyum, magnezyum, amonyum ve baryum bulundurur.

 Karbonat sert suları yumuşatmada ve gerek ev gerekse vücut temizliğinde, sabun, deterjan vs. yapımında kullanılır. Bundan bir süre önce karbonat yalnızca poğaça, kek gibi yemeklerin kabartılmasında kullanılırdı. Fakat son zamanlarda karbonatın faydalarının farkına varılması ve kullanım alanının genişlemesi onu çok popüler bir tuz haline getirdi. Ali ünyazıcı baharat adresinden kolayca alabileceğiniz msr karbonat faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Terlemeyi Önler

 Özellikle de yaz aylarında terlemek birçok insanın problemidir. Fakat kullandığımız, kullanmak zorunda kaldığımız deodorantlar hem bizim cildimize hem de çevreye inanılmaz zarar vermekte. Sizde bundan yakınıyorsanız karbonatı doğal bir deodorant olarak kullanabilirsiniz. Bir miktar karbonatı nemlendirerek koltuk altınıza sürüp bir müddet bekledikten sonra temizlerseniz o gün içerisinde terlemeyi önleyecektir.

 Bunun yanı sıra uzun vadede terleme sorunu çok fazla yaşayan insanların terlemesini normal seviyeye indirecektir. Ayrıca koltuk altı kararmaları için de aynı şekilde karbonat nemlendirilerek kullanılabilir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Karbonatı öncelikle cildinizde ufak bir bölgeye uygulamalı ve cildinizin karbonata hassasiyeti olmadığından emin olunca tamamına uygulamalısınız.

 2.Cilt Sağlığı

 Karbonata bir hassasiyet duymadığınızdan eminseniz yüz temizliği konusunda da karbonatı kullanabilirsiniz. Hafif suyla nemlendirdiğiniz karbonatı yüzünüze uygulamanız yüzünüzü hem nemlendirecek hem de temizleyecektir. Karbonatı cildinizde çok fazla bekletmemeli ve uygulama sonrasında suyla iyice durulamalısınız.

 Karbonatın toksinleri nötrleme özelliği de bulunmaktadır. Herhangi bir yerinizde sinek ısırığı ve kaşıntı varsa suyla karıştırdığınız karbonatı üzerine sürebilirsiniz. Kaşıntıyı ve kızarmayı hafifletecektir.

 3. Ayak Bakımı

 Karbonat sadece ter kokusu değil aynı zamanda ayak kokusunu da önleyen bir tuzdur. Ayak kokusunu önlemenin yanında ayaklarınıza bakım yapar ve ağrısını da alır. Uzun ve yorucu bir gün sonrasında bir kovada su ve karbonatı karıştırıp ayaklarınızı bu suda dinlendirebilirsiniz.

 Ayaklarınız ağrısını ve şişkinliğini alacaktır. Ayak kokusu için de yine aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Her hafta birkaç defa uygulamanız yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra kötü kokan ayakkabılarınızın temizlenmesi için de karbonat kullanabilirsiniz.

 Geceden ayakkabılarınızın içine karbonat koyup sabaha kadar bekletip sabah karbonatları döktüğünüzde ayakkabının kokusunun geçtiğini göreceksiniz.

 4. Ev Temizliği

 Karbonat her türlü kotu kokuyu giderme özelliğine sahiptir. Evinizin veya kıyafetinizin herhangi birine sinmiş bir kötü koku varsa karbonatlı suyla yıkamak kötü kokuyu yok edecektir. Bunun yanı sıra ev temizliğinde doğaya ve oldukça zarar veren deterjanlar yerine karbonatı kullanmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Çünkü karbonat oldukça güçlü bir dezenfektandır.

 Mermerleri ve fayansları limon ve karbonat ile ovalamak pırıl pırıl yapacaktır. Lavabonuzun temizliğini de karbonatla yaparsanız mikropları öldürecek ve hijyen sağlayacaktır. Aynı zamanda yer temizliğinde de suyun içerisine bir miktar karbonat atmak temizlediğiniz yüzeyleri parlatacaktır.

 Tıkanan lavabolar için çeşitli kimyasallar vardır. Ancak bunlar buharla çok fazla kimyasal yayar. Bunun yerine bir miktar sirke ve karbonat kullanırsanız aynı işlevi görecektir. Porselen ve gümüş gibi kolayca solan eşyalarınızı karbonatla ovmak renklerini canlandıracaktır.

 5. Diş Beyazlığı

 Karbonat dişlerdeki sararmayı ve plakları azaltır. Ancak uzun ve aşırı kullanımlarda diş minesini çizebilir ve dişlerinize zarar verebilirsiniz. Oldukça kontrollü ve bol suyla seyrelterek, ara sıra kullanacağınız karbonat dişlerinizde beyazlamayı sağlayabilir.

 6.Yemeklerde Kullanımı

 Fasulye, mercimek, bamya gibi yemeklere bir tatlı kaşığı karbonat koyabilirsiniz. Bu sebzeleri yumuşatacak ve daha lezzetli bir tat verecektir.

Comments are closed.