Keçiboynuzu Şifası

Ali Ünyazıcı Baharat Tuz Çeşitleri
7 Mart 2019
Organik Ürünlerin Adresi Ali Ünyazıcı Baharat
15 Mart 2019
Hepsini Göster

Keçiboynuzu ya da diğer adıyla harnup bitkisi genel olarak Akdeniz iklimin olduğu bölgelerde yetişir. Yaprakları sert ve yeşil olan bu bitki her daim yeşil kalır. Siyah ve uzun meyvelerine keçiboynuzu adı verilmiştir.

 Keçiboynuzu ülkemizde Antalya, Mersin ve Muğla da sıkça görülür. Keçiboynuzu bitkisi ile pekmez, öksürük şurubu ve tatlandırıcı yapılmaktadır. Ali ünyazıcı baharat keçiboynuzunu en kaliteli şekilde paketler ve sunar. Buradan alacağınız msr keçiboynuzu ile toz, kür, pekmez gibi birçok şey yapabilir keçiboynuzunun şifasından yararlanabilirsiniz.

 Keçiboynuzunun Faydaları

 Keçiboynuzu mineral, vitamin ve enerji değeri bakımından çok zengin bir bitkidir. A, B, E vitaminlerini ve potasyum, çinko, fosfor gibi mineralleri içerir. Yüzde elli veya altmış arasında şeker oranı bulunduran keçiboynuzu enerji değeri yüksek gıdalardan biridir. Ancak kesinlikle kontrollü kullanılmalı, kullanımda aşırıya kaçılmamalıdır. Eğer belirli bir hastalığınız varsa da doktora danışarak tüketmelisiniz.

 Doğal bir antioksidan ve enerji deposu olan keçiboynuzu hastalıklara karşı koruyucudur ve vücuda destek olur. Özellikle kış aylarında tüketilmesi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Keçiboynuzunun faydalarını sıralayacak olursak:

 – İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde enfeksiyonlara karşı savaşır. Hatta bu özelliğinden dolayı öksürüğü giderir ve öksürük şurubunda da kullanılır. Özellikle de astım ve bronşit hastalarına tavsiye edilmektedir. Solunum yolu tıkanıklıklarını gidererek astım ataklarını sakinleştirir. Keçiboynuzunun antioksidan özelliği sayesinde kanser hücrelerini de küçülttüğü söylenmektedir.

 – İçerisindeki zengin mineral ve vitaminler sayesinde enfeksiyonlara karşı vücudunuzda güçlü bir koruma sağlar. Özellikle kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için bol bol keçiboynuzu ve ürünleri tüketebilirsiniz. İçeriğinde sütten üç kat daha fazla kalsiyum bulunduran keçiboynuzu kemik ve diş sağlığı için oldukça önemli bir besindir. Zengin mineralleri ve içerisindeki çinko sayesinde diş ve diş eti için çok faydalıdır.

 – Diyabet ve obezite hastaları için veya rafine şeker tüketmemeye çalışanlar için keçiboynuzu bulunmaz bir nimettir. Ancak kesinlikle doktora danışarak tüketilmelidir. Keçiboynuzu içerisinde bulundurduğu şeker ile şeker ihtiyacınızı size zarar vermeden karşılar. Kan şekeri değerlerini düzenler.

 – Keçiboynuzu oldukça lifli bir besindir. Bu sebeple kötü kolestrole karşı faydalı bir besindir. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığı için de oldukça faydalıdır. Yine lifli yapısı bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Sindirimi rahatlatır ve kabızlık gibi sorunlara fayda sağlar. Mide ve bağırsaklardaki şişkinliği de azaltır.

 – Sindirim sistemi çalışmasını destekleyen keçiboynuzu aynı zamanda tokluk hissi de salgılayarak kilo vermenize yardımcı olur.

 – Vücutta bulunan serbest radikallerin temizlenmesini sağlayan keçiboynuzu kanserli hücrelerin oluşumunu engeller. Hücreleri de yenileme özelliği vardır. Bu sayede yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Ayrıca kansızlık ve halsizlik gibi problemlere de iyi gelir.

 – Sık bilinen faydalarından biri de cinsel güce olan etkisidir. Sperm sayısını arttırdığı söylenen keçiboynuzu iktidarsızlık için de kullanılabilecek bir besindir. Bol enerji veren keçiboynuzunu normal zamanlarda da sizi zinde tutması için kullanabilirsiniz.

 – Gelişim çağındaki çocukların mineral ve vitaminlere çok daha fazla ihtiyacı vardır. Kontrollü bir şekilde tüketilen keçiboynuzu çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi destekler. İçerisindeki kalsiyum sayesinde gelişmekte olan çocukların diş ve kemik sağlığı için oldukça faydalı bir besindir.

 Keçiboynuzu Nelerde Kullanılabilir?

 Keçiboynuzu toz haline getirilebilir, kür veya pekmez yapımında kullanılabilir. Eğer isterseniz keçiboynuzu çayı da yapabilirsiniz. Taze taze de tüketilebilen keçiboynuzunu eğer çok sert ise ılık suda bekleterek kullanabilirsiniz.

 Keçiboynuzu içerisindeki yüksek şeker oranı ile birçok tatlıda kullanılabilir. Özellikle de pekmez haline getirdikten sonra rafine şeker yerine her türlü yiyecekte keçiboynuzunu kullanabilirsiniz.

Comments are closed.