Kuş Üzümü

ZENCEFİL NEDİR?
8 Nisan 2019
ÜLKEMİZDE AKTARLIK
4 Temmuz 2019
Hepsini Göster

Kuş üzümü Türk mutfağının yaygın kullanılmaktadır. Küçük boyutlu olduğu için bu isim verilmiştir. Siyah renginin yanı sıra yeşil, kırmızı ve mor renkleri de olabilir. Bazı yörelerde de çoban üzümü olarak adlandırılırlar. Birçok faydası bulunan kuş üzümü yemeklerde baharat olarak da kullanılmaktadır. Birçok farklı yörede yemeklerde kuş üzümüne mutlaka yer verilmektedir.

 Hal böyle olunca da kuş üzümüne olan talep bazı bölgelerde oldukça yoğun olmaktadır. Mayhoş bir tadı olan kuş üzümü ile reçel, kek, pasta, kurabiye gibi farklı lezzetler yakalanabilmektedir. Ayrıca kuş üzümünün yanında farklı baharatların da kullanılması yine yemeklerin tadını değiştirecektir.

 Damak zevki herkese göre farklı olmakla birlikte kuş üzümü neredeyse tüm insanlar tarafından sevilmektedir. Dolayısıyla birçok yörede ve bölgede insanlar tarafından çok sevilmektedir. Birçok yemekte de tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

 Kuş Üzümü Bitkisi Nedir?

 Beyaz renkte çiçeklere ve siyah renkte meyvelere sahip olan kuş üzümü ağacı 30-40 cm boyutundadır. Asitlik seviyesi düşüktür ve genellikle siyah rengindeki meyveleri kurutulmaktadır. Sulu ve lezzetli olan meyveleri kurutulduğunda mayhoş ve yumuşak tat almaktadır. İçeriğinde de şeker, tanen ve saponin gibi doğal maddeler yer almaktadır.

 Çekirdeksiz ve besleyici olan kuş üzümü eski zamanlardan bu yana yetişen organik ve doğal bir besin türüdür. Üretimde anavatanı Anadolu olmaktadır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetişen kuş üzümü bodur çalılık halindedir. Kışın yapraklarını dökmektedir. Dalları kırılgandır ve her sene yeni sürgün vermektedir.

 Üzüm meyveleri de yeni dallar üzerinde yetişmektedir. Dolayısıyla budama konusunda oldukça hassas davranılmalıdır. Kuş üzümü bitkisine ulaşmak çok zor olmamaktadır. Marketler, aktarlar, kuruyemiş tezgahları gibi farklı yerlerde satışa sunulmaktadırlar. Ayrıca günümüzde teknolojinin gelişmesi ile kuş üzümünün online platformlardan da satışı yapılmaktadır. Ali Ünyazıcı baharat da bu konuda oldukça tecrübelidir.

 Kuş Üzümünün Faydaları

 * Düzenli bir tüketim yapıldığında msr kul üzümü sindirim sistemini korumakta ve güçlü metabolizma yaratmaktadır.

 * Kaynatıldığında ise öksürük, balgam gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

 * Bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve kış aylarındaki hastalık etkisini azaltmaktadır.

 * Anemi hastalığına karşı oldukça güçlüdür. Kansızlık yaşayan hastalara çokça önerilmektedir.

 * Cilt lekelerinin gidermekte ve gençleştirme amacı ile de kullanılmaktadır.

 * Bağırsak enfeksiyonlarına oldukça iyi gelmektedir.

 * Kolesterol, tansiyon gibi hastalıkları dengede tutmaktadır.

 Kuş üzümünün faydaları gittikçe artırılabilmektedir. Önemli olan kuş üzümünü zamanında ve besin değerini kaybetmeden tüketebilmektir. Ali ünyazıcı baharat kuş üzümü yanı sıra birçok baharat çeşidinde oldukça hassas davranmaktadır. Dolayısıyla besin değerleri göz önünde bulundurularak taze baharatlar satılmaktadır.

 Kuş Üzümü Besin Değerleri ve Fiyatı

 Kuş üzümü içerisinde insan vücudu için yararlı olan birçok besin değeri bulunmaktadır. Zengin besin değerlerinin başında mineral ve vitaminler gelmektedir. Özellikle C vitamini açısından oldukça zengin olan bu besin A ve B vitaminini de azımsanamayacak kadar içermektedir.

 Kısacası kuş üzümü şifa deposudur. Kalsiyum barındırmaktadır. Ayrıca uzmanlar tarafından diyet yapan insanlara da sıklıkla önerilmektedir. Kuş üzümünün zamanı çetin geçen kış mevsiminde hassas olmaktadır. Özellikle de don olan yerlerde risk artmaktadır. Üzüm familyasında en erken çiçek açan bitki ise kuş üzümü olmaktadır.

 Kuş üzümünün en erken sonbahar aylarında dikimine başlanması önerilmektedir. Kuş üzümünün fiyat aralığı ise kuru ya da yaş olmasına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

 Marketlerde ve pazarlarda fiyatlar farklı olabilmektedir. Ancak mahsul çok pahalı olmamakla birlikte Ali Ünyazıcı Baharat ’ta 100 gramı 7 TL’ye satılmaktadır. Fiyatı gayet uygun olan bu besine verilen önemin gittikçe artacağı da aşikardır.

Comments are closed.