Limon Tuzu Nasıl Üretilir, Nerelerde Kullanılır?

Karbonatın 6 Faydası
2 Nisan 2019
ZENCEFİL NEDİR?
8 Nisan 2019
Hepsini Göster

Sitrik asit toplumda limon tuzu olarak bilinir. Ekşi ve yakıcı tadından dolayı limon tuzu diye anılan oluşum aslında sitrik asittir. Sitrik asit renksiz ve kristal yapılı organik bir bileşiktir. Birçok meyvede ve sebzede doğal olarak bulunmaktadır.

 Meyvelere ekşimsi tadı veren bu asit özellikle de narenciyelerde bulunur. Gıda sektöründe sıkça kullanılan sitrik asit içeriğindeki antioksidanlar sayesinde yiyeceklerin bozulma sürecini uzatır.

 Doğal ve yapay olmak üzere iki çeşit sitrik asit vardır. Doğal olan tüm canlılarından vücutlarında bulunur. Kimyasal sitrik asit ise birtakım işlemler sonucu elde edilmektedir.

 Limon Tuzu Nasıl Elde Edilir?

 20. yüzyıla kadar limon tuzu özellikle limon olmak üzere narenciyelerin sularından elde edilirdi. Ancak bu işlem oldukça pahalı ve vakit alıcıydı. Ancak 20. yüzyıldan sonra bir mantarın şekerle beslenmesi sonucu kimyasal sitrik asit üretilmeye başlandı. Çünkü diğer türlü narenciye sularından elde edilmesiyle birçok meyvenin limon tuzu yapılmak için kullanılması gerekirdi.

 Kimyasal işlem görerek yapılan sitrik asitin doğal olana nazaran daha sağlıksız olduğu gibi düşünceler ise yanlıştır. Kontrollü bir şekilde yemek ve temizlik işlerinde kimyasal sitrik asit gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ali ünyazıcı baharat adresinden güvenli bir şekilde limon tuzu alabilirsiniz. Msr limon tuzu temizlikte ve gıdalarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

 Limon Tuzu Nerelerde Kullanılır?

 Limon tuzunun gıda sektöründe kodu E330’dur. Gıda sektöründe hem tatlandırıcı hem de koruyucu madde olarak kullanılır. İçeriğindeki antioksidan sayesinde hazır gıdaların raf ömrünü uzatır. Özellikle de reçel, salça ve meşrubatlarda kullanılır.

 Limon tuzu sadece gıda sektöründe değil aynı zamanda temizlikte de kullanılır. Sabun, deterjan, şampuan gibi ürünlerde pH düzenleyici ve kireç sökücü olarak kullanılmaktadır. Evlerde de kireçlenen çaydanlık, tencere gibi ürünler için limon tuzu sıcak suyla beraber kullanılabilir.

 Limon Tuzunun Faydaları Nelerdir?

 Limon tuzu içeriğinde bulunan bol miktar antioksidan ve C vitamini sayesinde vücut için oldukça faydalıdır. Vücudu dinç tutar, yaşlanmayı geciktirir, grip, nezle gibi hastalıklara karşı savaşır. Ancak limon tuzu belirtildiği üzere bir tuz değil asittir. Bu sebeple kullanımda kesinlikle aşırıya kaçılmamalı, herhangi bir problemde kullanımı kesilmelidir. Özellikle de bir hastalığınız varsa doktora danışarak kullanmalısınız. Limon tuzunun faydalarını sayacak olursak:

 -Limon tuzu içerisinde zengin miktarda C vitamini bulundurur. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı iyi bir şekilde savaşmasını sağlar.

 – Antioksidan özelliği sayesinde vücudun yaşlanmasını geciktirir, hücre yenilenmesini arttırır ve kanser gibi hastalıklarla savaştığı söylenmektedir.

 – Sindirim sistemini rahatlatır. Gaz sıkışmasına iyi gelir. Bağırsakların temizlenmesini ve daha iyi çalışmasını sağlar.

 – Karaciğer ve böbrek gibi organların sağlığında olumlu etki yarattığı söylenmektedir.

 – Tansiyonu düzenler.

 – Beyin fonksiyonlarını düzenler, hafızayı güçlendirir.

 – Özellikle kış aylarında ortaya çıkan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için kullanılabilir.

 – Vücudu güçlendirir ve bakterilere karşı koruyucudur.

 Limon Tuzu ile Yapabileceğiniz 5 Şey

 1. Çaydanlık, su ısıtıcısı ve tencerelerde sık sık kireçlenmeler olmaktadır. Kireçlenen malzemenin içine bir miktar limon tuzu ve suyu koyup kaynatırsanız kireçlerin kolayca çıktığını göreceksiniz.

 2. Zeytin, turşu ve reçel gibi çok çabuk bozulabilen yiyecekleri yaparken bir miktar limon tuzu koyarsanız daha uzun süre saklayabilirsiniz.

 3. Bulaşık makinesine doğal bir deterjan koymak istiyorsanız limon tuzu ve karbonatı deneyebilirsiniz.

 4. Ağız bakımınızı doğal yöntemlerle yapmak istiyorsanız, ağız bakımı için kullanılan sular yerine limon tuzu ile gargara yapabilirsiniz.

 5. Bir miktar ılık suya dört beş tane limon tozu koyarak eritebilir bunu saçlarınıza sürebilirsiniz. Limon tuzunun saçları onardığı söylenmektedir.

Comments are closed.