Tarçın ve Tarçının Faydaları

Toz Biber Mucizesi
19 Mart 2019
Karbonatın 6 Faydası
2 Nisan 2019
Hepsini Göster

Tarçın insanlık tarihindeki en eski baharatlardan biridir. Geçmişten günümüze birçok yemekte kullanılmaktadır. Tropikal bölgelerde yetişen cinnamomum adlı ağaçtan üretilir. Bu ağaç Güney ve Güneydoğu Asya’da yetişmektedir. Hoş ve keskin kokuya sahip bu ağacın kabukları kullanılarak da tarçın elde edilir. Öncelikle ağacın kabuklarının dış kısmı temizlenir. Daha sonra çubuk tarçın isteniyorsa kabuklar üst üste konulur ve rulo yapılır. Toz tarçın için ise kabuklar öğütülür.

 Tatlımsı ve yakıcı bir tadı olan tarçın birçok yemekte, tatlıda ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Birçok faydası olan bu bitkiye Ali ünyazıcı baharat adresinden ulaşabilirsiniz. Msr tarçın toz veya msr tarçın kabuk çeşitlerinden hangisini istiyorsanız alabilirsiniz.

 Tarçının Faydaları

 – Tarçın geçmişten beri kullanılan güçlü bir baharattır. Özellikle de antioksidan özelliği sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır, kansere karşı da vücudumuzun direncini arttırır. Aynı zamanda stresi de azaltmaktadır.

 – Tarçın manganez içerir. Manganez ise kemiklere kalsiyum emilimini sağlar. Bu sebeple kemik oluşumunu, kemik sağlığını ve bağ dokunun sağlığını destekler. Özellikle fazla kemik ağrısı çeken insanlar günde bir defa tarçın çayı içebilir veya tarçın yağıyla ağrıyan bölgeye masaj yapabilir.

 – Tarçın antioksidan özelliğinden dolayı yaşlanma karşıtıdır. Antioksidanlar hücre yenilenmesini destekler bu nedenle tarçın da cildi parlaklaştırır ve sıkılaştırır. Bunun yanı sıra kalp krizi, felç ve yüksek tansiyon gibi bazı hastalıkların iyileşme sürecinde faydası olduğu söylenmektedir.

 – Tarçın iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Kasları ve kemikleri rahatlatır. Gergin, stresli ve ağrılı hissettiğinizde bir bardak tarçın çayı içebilirsiniz.

 – Tarçının hafızayı güçlendirdiği söylenmektedir. Zeka üzerine olumlu etkileri olan tarçının aynı zamanda Alzheimer hastalarına da faydası olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda düzenli ve az miktarda tarçın alımının dikkat dağınıklığını önlediği görülmüştür.

 – Sürekli tatlı isteği, yemek yeme isteği olan kişiler için de tarçın çok faydalı bir baharattır. Çünkü tarçın kan şekerini düzenler anlık kan şekerinin düşmesini ve yükselmesini önler. Tarçın sindirim sisteminde yemeklerin yavaş dağılmasını sağlar bu da tokluk hissi yaratır. Her gün içtiğiniz suya bir çubuk tarçın katmak sizi hem gün boyu zinde tutacaktır hem de ani acıkmaları önleyecektir.

 – Tarçın aynı zamanda soğuk algınlığına ve öksürüğe de iyi gelir. Bir bardak ılık suya koyacağınız biraz bal ve tarçın size çok iyi gelecektir.

 Ancak tarçının tüm faydalarının yanı sıra çok güçlü bir baharat olduğu da unutulmamalıdır. Kullanırken ölçülü kullanılmalı, herhangi bir sağlık probleminiz varsa doktora danışarak kullanmalısınız.

 Tarçının Cilde Faydaları

 Tarçın mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve içeriğinde A, D, E ve K vitaminleri barındırır. Bunun yanı sıra çok etkili bir mikrop ve iltihap temizleyicidir. Cilt için çok faydalı bir maddedir. Ancak tarçın çok güçlü bir baharattır. Cildiniz için kullanmadan önce hassasiyetinizin bulunup bulunmadığından emin olmalısınız. Eğer eminseniz tarçınla yapabileceğiniz cilt bakımları şunlardır:

 – Tarçın gerginliği ve stresi alır. Aromatik kokusu ile rahatlatıcı bir etkisi vardır. Yoğun ve gergin bir günün ardından küvete birkaç damla tarçın yağı damlatabilirsiniz. Ilık su ve tarçın yağı rahatlamanızı sağlayacaktır.

 – Bal ve tarçınla hazırladığınız bir karışımı sivilceleriniz üzerine sürebilirsiniz. İltihap giderici özelliği ile sivilcenizi yatıştıracak ve mikrobunu temizleyecektir. Yalnız yüzünüzde çok fazla tutmamaya özen göstermelisiniz. Yüzünüzde herhangi bir yanma hissederseniz de bol suyla durulamalısınız.

 – Tarçın ve herhangi bir nemlendirici, bal veya aleovera ile peeling için bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışım ile ellerinize, ayaklarınıza hatta tüm vücudunuza peeling yapabilirsiniz. Tarçın antioksidan özelliği sayesinde yüzünüze, cildinize ve saçlarınıza bakım yapar, parlaklık verir.

Comments are closed.