Toz Biber Mucizesi

Organik Ürünlerin Adresi Ali Ünyazıcı Baharat
15 Mart 2019
Tarçın ve Tarçının Faydaları
22 Mart 2019
Hepsini Göster

Toz Biber Mucizesi

Biber birçok yemekte kullanılan, vitamin ve mineral deposu bir sebzedir. Biber zengin içeriği sayesinde birçok hastalığa ve probleme iyi gelmektedir. İçerisinde birçok mineral ve vitamini barındırmaktadır. Özellikle de içerisinde yoğun olarak bulunan C vitamini güçlü bir antioksidandır.

 Ülkemizde bol miktarda bulunan biberlerden salça, acı toz biber ve tatlı toz biber yapılmaktadır. msr acı toz biber ve msr tatlı toz biber içeriğinde katkı bulundurmadan ve biberin tüm faydaları korunarak üretilmektedir. Ayrıca toz haline getirilmiş biberler yemeğe de eşsiz bir tat katmaktadır. ,

 Toz Biber Nasıl Yapılır?

 Biberin tüm faydasını koruyarak onu toz biber haline getirmeyi amaçlayan ali ünyazıcı baharat bunu kendi tesislerinde yapmaktadır. En iyi mahsuller özenle seçilmekte tesislerde tamamen doğal olarak paketlenmektedir.

 En uygun ve en kaliteli biberler toplanır ve güneşte kurutulur. Daha sonra kurutulan biberler bir makine yardımı ile dövülür ve toz haline getirilir. Az acılı, acısız veya çok acılı olması için ayrı ayrı biber seçimleri yapılır ve ona göre kurutulur. Siz de damak zevkinize en uygun olanı seçip dilediğinizce kullanabilirsiniz.

 Biber içeriğinde bol miktarda P, K ve C vitamini bulundurduğu için birçok hastalığa iyi gelmekte ve vücudu güçlendirmektedir. Yemeklerinize sık sık katacağınız az bir miktar toz biber sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

 Toz Biberin Faydaları

 Acı ve tatlı seçenekleri olan toz biber insan sağlığı açısından çok önemlidir. Ancak özellikle de acı toz biber aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Çünkü her besin gibi toz biberin fazlası da yarardan çok zarar getirir. Her yemeğe katılacak az bir miktar hem lezzet hem de fayda açısından yeterli olacaktır. Toz biberin faydalarını sayacak olursak:

 – İçeriğindeki C vitamini vücuda direnç sağlar ve antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalıktan korur. C vitamini sayesinde grip, nezle gibi hastalıklara karşı da vücudun direncini arttırır. Özellikle bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinin arttığı kış aylarında yemeklerde kullanacağımız bir miktar toz biber hastalıklara karşı koruyu olacaktır.

 – İçeriğinde bulunan, biberin acı olmasını sağlayan madde sayesinde de iştah açıcı özelliği vardır.

 – Bazı uzmanlar tarafından toz biberin kalp krizi riskini azalttığı da söylenmektedir. Ayrıca kolestrolü de düşürdüğü söylenmektedir.

 – İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücudunuzda detoks etkisi yaratır ve pankreasınız için oldukça faydalıdır.

 – İştah artırmasının yanında hazımsızlık problemine de iyi gelen toz biber, sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar.

 – Yağ yakıcı özelliği olduğu da söylenmektedir. Bu yüzden özellikle de zayıflamak isteyen ve diyet yapanlar için iyi bir besindir. Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırdığı için kabızlık ve şişkinlik sorularına da iyi gelmektedir.

 – Kusmayı önler, mide ve bağırsaklardaki gaz birikimini azaltarak hazımsızlığa iyi gelir. Mide sağlığını korur. Midede bulunan mikroplara karşı doğal bir ilaç gibidir. Ülsere karşı koruyucudur. Mide asidinin belirli bir düzende olmasını sağlar.

 – Özellikle acı toz biberdeki capsaicin, yediğimiz zaman ağzımızda acı bir tat bırakır ve sinirlerimizi uyarır. Sinirlerimizin uyarılması beyinde endorfin salınımını tetikler ve bu da bize mutluluk verir. Stresi azaltır ve ağrı kesici özellik gösterir.

 – Tıpkı çikolata gibi sinirleri uyararak mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar.

 – Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu beta karoten maddesini içerir. Beta karoten ise A vitaminin öncü maddesidir. Güçlü bir antioksidan olan beta karoten bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucu etkisi görülmektedir ve kalp krizi riskini azaltır.

 A vitamini göze de oldukça faydalıdır. Gece görüşünü sağlayan rodopsin pigmentinin sentezlenmesini sağlar. Az alımında veya hiç alınmadığı durumlarda gece körlüğü görülebilir.

Comments are closed.